[талланза верси][талланза верси]
Чулацам дӀабаьккхина Чулацам тӀетоьхна
ж Bot: Migrating 7 interwiki links, now provided by d:Wikidata on d:Q40846
Нисдарах лаьцна йаздина дац
МогӀа 1:
{{delete|Нохчийн маттахь доцу йоза}}
[[File:Tenerife LANDSAT-Canary Islands.png|thumb|250px|Тенерифе]]
'''Тенерифе''' (''Tenerife'') — хӀара ю [[Атлантикан океан]] чохь йолу гӀайре, [[Канаран гӀайреш]]ан дакъа ду иза ([[Испани]]). Архипелаган уггаре йокха а уггаре адам луьста долу гӀайре ю Тенерифе гӀайрехь Ӏашду 908 555 адам. Цундела Испанин гӀойрашан юккъехь Tabi ю уггаре адам луьста йолу гӀойре. Коьрта гӀала ю [[Санта-Крус-де-Тенерифе]].
'''Тенерифе''' (''Tenerife'') — это остров в [[Атлантическом океане]], как часть из [[Канаран гӀайреш]] ([[Испани]]). Это самый большой и самый густонаселенный остров архипелага, имеет 908 555 жителей, что делает Tabi является самым густонаселенным островом Испании.
 
Столица [[Санта-Крус-де-Тенерифе]], еще один важный город [[Сан-Кристобаль-де-ла-Лагуна]], который является объектом [[Всемирного наследия]]. Остров известен тем, что большой туристический и потому что это [[Тейде]], который в 3718 метров является самой высокой вершиной в Испании, а также третий по величине вулкан в мире, если измерять от его основания на дне океана. Национальный парк Тейде также имеет статус Всемирного наследия [[ЮНЕСКО]].
 
== Хьажорагаш ==